0322 351 20 21

TELEMETRİ SİSTEMLERİ

Teknik Özellik

Ürün Tanıtım

 

Telemetri Nedir.?

Telemetri bir sistem ya da tesisin uzaktan kablo veya kablosuz olarak izlenmesi veya kontrol edilmesidir. Günümüzde telemetri denilince kablosuz (Wireless) haberleşme anlaşılmaktadır. Bunların en yoğun kullanılanları Radio modem cihazları , GSM GPRSVSAT uydu sistemleridir.

Telemetri sistemlerinde haberleşilecek arazi düz olmak zorunda değildir; antenler arasında dağ , tepe vb haberleşmeyi engelleyici unsurlar olsa bile repeater özellikli RF data modemler ile bu tür engeller aşılabilmektedir. Noktaların birbirine olan uzaklıkları km lerce olabilir, günümüzde yüzlerce km mesafeleri telsiz olarak haberleştirmek mümkün dür. Günümüzde daha çok GSM ve GPRS gibi veri aktarim teknolojileri telemetri cihazlarında kullanılmaktadır. oluşan önemli olay ya da alarmları cep telefonuna alarm olarak gönderebilmek GPRS ve GSM teknolojilerinin telemetrideki en büyük avantajıdır.

Göl baraj ve derelerin debilerinin izlenmesi, Hastane ve eczanelerde aşı dolaplarının sıcaklık ve nem durumlarının izlenmesi, içme suyu ve atıksu tesislerinin izlenmesi, su pompalarının su deposunundaki seviyeye göre devreye girip çıkması, trafo merkezlerinin uzaktan izlenmesi, elektrik sayaçlarının uzaktan izlenmesi sistemleri telemetri sistemlerine örnek uygulama olarak sayılabilir.